Zábery z teleskopu možno poskytujú prvý pohľad na mesiace formujúce sa mimo našej slnečnej sústavy. Rádioteleskop ALMA v Čile zahliadol prašný disk potenciálne mesačného materiálu okolo malej exoplanéty vzdialenej od Zeme asi 370 svetelných rokov. Svet podobný Jupiteru je obklopený dostatočným množstvom materiálu na vytvorenie až 2,5 nášho Mesiaca, uvádzajú vedci v časopise Astrophysical Journal Letters. Pozorovanie tohto systému by mohlo priniesť nové poznatky o tom, ako sa rodia planéty a mesiace okolo mladých hviezd.
ALMA pozorovala dve planéty, PDS 70b a 70c, ktoré krúžia okolo hviezdy PDS 70. Na rozdiel od väčšiny ostatných známych exoplanét sa tieto dva Jupiteru podobné svety ešte vždy formujú – pohlcujú materiál z disku plynu a prachu, ktorý víri okolo ich hviezdy. ALMA spozorovala okolo PDS 70c disk prachu, ktorý je široký približne ako dráha Zeme okolo Slnka. Vzhľadom na to, že doteraz oznámené pozorovania exomesiaca sú kontroverzné, nové pozorovania ponúkajú zatiaľ jeden z najlepších dôkazov, že planéty obiehajúce okolo iných hviezd majú mesiace.
Na rozdiel od PDS 70c sa zdá, že 70b nemá disk, z ktorého by sa tvorili mesiace. Môže to byť spôsobené tým, že má užšiu obežnú dráhu ako PDS 70c, ktorá je od svojej hviezdy vzdialená takmer tak ako Pluto od Slnka. PDS 70c sa tak nachádza bližšie k vonkajšiemu disku úlomkov obklopujúcich hviezdu. Planéta 70c získava všetok materiál z vonkajšieho disku a planéta 70b je vyhladovaná, hovorí spoluautor štúdie Jaehan Bae, astrofyzik z Carnegie Institution for Science vo Washingtone, D. C. V minulosti musela planéta 70b dostať nejaký materiál do svojho (disku) a mohla už vytvoriť mesiace, vysvetľuje J. Bae. Pri vytváraní nových snímok však ALMA pozorovala vlnové dĺžky svetla vyžarovaného zrnkami prachu veľkosti piesku, nie veľkými objektmi, takže tieto mesiace by neboli viditeľné.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP