Čierna diera vytvorená z elektromagnetickej energie – svetla – existuje v teoretickej fyzike už desaťročia ako koncept s názvom kugelblitz. Teoretický fyzik Eduardo Martín-Martínez a jeho kolegovia z Univerzity vo Waterloo v Kanade však v článku v časopise Physical Review Letters tvrdia, že výroba kugelblitzu nie je možná. Ani jeden známy zdroj v súčasnom vesmíre by ho nedokázal vyrobiť, ani umelý, ani prírodný, tvrdí E. Martín-Martínez.
Čierne diery sa zvyčajne tvoria, keď imploduje hmota hviezdy na konci jej života. Ak sa v jednej oblasti nahromadí dostatok hmoty, časopriestor sa môže tak zakriviť, že vytvorí oblasť, z ktorej nie je možné uniknúť – čiernu dieru. Hmota však nie je nevyhnutná. Podľa všeobecnej teórie relativity sú energia a hmotnosť ekvivalentné. Energia teda podľa toho môže zakrivovať časopriestor rovnako ako hmota, z čoho pramení predstava, že čierna diera by mohla vzniknúť bez akejkoľvek hmoty.
Podľa E. Martína-Martíneza však výpočty naznačujú, že akýkoľvek pokus o kugelblitz by sa skončil neúspechom: Nepriblížite sa ani trochu. Nedostanete ani niečo, čo by vás začalo priťahovať tak, ako by vás priťahovala Zem. Keď podľa teórie kvantovej elektrodynamiky koncentrácia svetla dosiahne extrémne hodnoty, začnú sa vytvárať páry častíc a antičastíc. Elektróny a ich pozitívne nabité protiklady antihmoty – pozitróny – by unikli z oblasti a vzali so sebou energiu, ktorá preto nedosiahne úrovne potrebné na vytvorenie čiernej diery. Vytvorenie kugelblitzu v laboratóriu by si vyžadovalo intenzitu svetla viac ako 1050-násobok výkonu najmodernejších laserových impulzov. Príliš slabé by na to boli dokonca aj najjasnejšie kvazary.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP