Ultrazvuková záchrana života

Dlhodobé prvenstvo medzi príčinami úmrtí na Slovensku majú srdcovo-cievne ochorenia. Nová ultrazvuková náplasť by mohla včas upozorňovať na prvé príznaky.

Foto UC San Diego

Podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom SR bol v prvom štvrťroku tohto roku hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku covid-19. Na túto chorobu spôsobenú koronavírusom pripadlo 38,7 % všetkých úmrtí za prvé tri mesiace 2021. Covid-19 tak tromfol dlhoročnú príčinu úmrtí, ktorou sú kardiovaskulárne, teda srdcovo-cievne ochorenia. Tieto ochorenia si už od roku 1950 udržujú neslávne prvenstvo medzi príčinami úmrtí na Slovensku. Aj napriek preventívnym opatreniam umiera na spomenuté choroby viac ľudí ako na všetky typy nádorov. Mnohým z týchto úmrtí by sa dalo predísť včasnou diagnostikou blížiacich sa vážnych problémov so srdcom – ide napríklad o infarkt či cievnu mozgovú príhodu. V súčasnosti sa dajú tieto problémy včas odhaliť len dôkladným vyšetrením pacienta v ambulancii či na špecializovanom pracovisku. Mnohé vedecké tímy aj preto hľadajú vhodnejšie a aj jednoduchšie spôsoby či metódy, ktoré by pacienta včas varovali pred blížiacim sa srdcovo-cievnym problémom.
Veľký krok v tomto smere urobil vedecký tím Kalifornskej univerzity v San Diegu pod vedením profesora Shenga Xua. Tento tím vyvinul ultrazvukovú náplasť, ktorú má pacient prilepenú na hrudi alebo šiji. Náplasť je zhotovená z pružného polyméru a v jej vnútri sú milimetrové ultrazvukové prevodníky, usporiadané do mriežky 12 × 12. V jednom operačnom móde vysielajú prevodníky ultrazvukové pulzy v synchrónnom režime. Tým sa vytvára ultrazvukový lúč, ktorý preniká do jednej časti tela, a to do hĺbky až 14 cm pod kožu. V druhom režime nie sú síce pulzy synchronizované, ale aj tak vysielajú jeden kohézny lúč, ktorý možno nastaviť do rôznych smerov. To znamená, že možno bez premiestnenia náplasti skenovať rôzne oblasti tela. Analyzovaním ovplyvnenia odrazených lúčov rýchlosťou pohybu krvných buniek možno kontinuálne monitorovať prietok krvi, krvný tlak aj činnosť srdca – a to všetko v reálnom čase. Zo získaných údajov môže lekár usúdiť, či sa u pacienta nezačínajú prejavovať prvé príznaky kardiovaskulárnych problémov. Pri testovaní inovatívnych náplastí sa ukázalo, že poskytujú rovnako dobré výsledky ako tradičné ultrazvukové skenery.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.