Pokiaľ ide o obývateľnosť, Zem je klenotom našej Slnečnej sústavy. Mierne teplotné výkyvy, magnetický radiačný štít a množstvo vody uľahčujú život – aspoň v porovnaní s Marsom. Život na planéte s atmosférou hustou iba 1 % v porovnaní s pozemskou a bez silného magnetického poľa nebude jednoduchý.
Niektoré oblasti by však mohli vyhovovať, napríklad Arsia Mons, jedna z najväčších štítových sopiek na Marse. NASA nedávno zverejnila snímku zachytenú sondou Mars Reconnaissance Orbiter, na ktorej je vo svahu sopky záhadná diera s priemerom niekoľko metrov. Mohla by byť vstupom do podzemného labyrintu lávových tunelov. Takýto útvar by mohol slúžiť ako marťanský domov pre ľudí. Základňa v takýchto tuneloch by mohla ochrániť astronautov pred úrovňou radiácie, ktorá je 40- až 50-krát vyššia ako na Zemi. Diery by tiež mohli pomôcť vytvoriť stabilné prostredie chránené pred teplotnými výkyvmi na povrchu.
V roku 2009 našla sonda Lunar Reconnaissance Orbiter podobné diery na povrchu Mesiaca a štúdia z roku 2022 zistila, že si udržiavajú stálu teplotu okolo 17 °C. Ľudia sa vyvinuli tak, že žili v jaskyniach, a do jaskýň sa možno vrátime, keď budeme žiť na Mesiaci, povedal vtedy spoluautor práce David Paige. Vedci sa domnievajú, že to isté by mohlo platiť aj pre Mars.
Zo stránky Popular Mechanics spracovala BP